A giant list of Nebraska high school athletes who have signed with college teams. If you have any updates or corrections, please send them to sports@owh.com.

* * *

Ainsworth: Jon Ortner, UNK football; Brieann Schipporeit, SECC-Beatrice volleyball; Erin Painter, Concordia track; Rylee Rice, Doane track.

Arcadia/Loup City: Jaden Jones, Caden Kusek, Midland football; Gus Ducker, Hastings football.

Arlington: Milee Young, South Dakota State track; Sarah Theiler, Doane softball/track; Samantha Doughty, Iowa Western golf.

Ashland-Greenwood: Bryce Kitrell, Ohio football; Jacob Ludwig, Augustana football; Hunter Washburn, Wayne State baseball; Hannah Hatzenbuehler-Northwest Missouri track; Saige Christo, UNO volleyball.

Axtell: Lincoln Trent, Iowa Western track; Zach Hinrichs, Doane baseball.

Beatrice: Olivia Aden, UNO softball; Addison Barnard, Wichita State softball; Mariah Allen, Midland volleyball; Andrew Mahoney, Doane football/track; Veronica Pinkerton, Hastings track/cross country; Carley Leners, Hastings basketball; Blayden Bayless, Nebraska football; Brayden Cook, SECC-Beatrice golf; Hannah Lytle, Nebraska Wesleyan softball

Bellevue East: Gage Dengel, Wayne State football; Joey Skoff, Morningside basketball; LaVonte Howard, NE-Norfolk basketball.

Bellevue West: Jacob Schmidt, Drury soccer; Eddie Martinez, Doane wrestling; Hayley Holden, College of St. Mary's soccer; Lauren Keith, Nebraska Wesleyan soccer; Caden Eby, Cuesta JC baseball; Thomas Ault, Missouri Western football; Jerome Houston, UNK football; Nate Glantz, TJ Griffin, David Shannon, Iowa Western football; Devin Mills, Cruz Jurado, Grand View football.

Bennington: Nick Bohn, Central Missouri football; Hunter Shanks, Dakota Wesleyan track/cross country; Anthony Comfort, Southwestern CC baseball; Jordan Hill, Hamline soccer; Dylan Hawk, Hastings football.

Blair: Sam Lueders, UNK cross country; Marissa Jonas, Central College soccer; Halle Clary, College of St. Mary soccer; Hannah Keatts, Midland volleyball; Aaron Bartholomew, Buena Vista football; Brady Soukup, Concordia football; Eva Dunker, Hastings soccer.

Boone Central: Dylan Korth, Midland football.

Central Valley: Reilly Young, Wayne State track; Kordaynian Thorin, Dakota State football.

Columbus: Landon Thompson, UNK football.

Conestoga: Owen Snipes, William Penn baseball.

Creighton: Terance Burrell, Dakota Wesleyan football; Alex Homan, UNK track and field.

Crete: Zach Fye, Jaedon Lothrop, Zach Turner, Carter Reckling, Trevor Malone, Doane track; Owen Kuntz, Ezra Moyer, Doane football.

David City: Clayton Denker, South Dakota football.

Dundy County Stratton: Dominic Sis, Concordia football.

Elkhorn: Evan Johnson, Nebraska Wesleyan football; Logan Macumber, Sioux Falls football; Mack Boekhout, McPherson football; Kaden Fox, Morningside football.

Elkhorn South: Sophie Mollring, Midland tennis; Macy Mollring, UNK swimming; Reece Heanue, Northwestern College football; Elliott Brown, NU football walk-on; Jack Paradis, Augustana football; Alex Downing, Sioux Falls football; Ciaran Thompson, Wayne State football; Paige Hunt, Tampa swimming; Blaze Doxzon, Iowa State football walk-on; Shae Wright, Northwest Missouri football walk-on; Cole Peterson, Hastings College baseball.

Elmwood-Murdock: Drake Spohr, Nebraska Wesleyan football; Tyler Marlatt, Colorado Mines football.

Eustis-Farnam: Katy Bartell, North Platte CC volleyball.

Fillmore Central: Macy Scott, SECC-Beatrice basketball; Ellijah Rose, Doane football.

Fort Calhoun: Tyler Strauss, Kaden Therkildsen, Morningside football.

Fremont: Myia Johnson, Midland track/cross country; Tori Baker, Midland softball; Kade Richardson, UNK football; Tiffany Carnahan, Doane golf.

Garden County: Reid Spady, Chadron State track.

Gering: Taylor Philbrick, UNK soccer; Tucker Romey, Chadron State track/cross country; Hailey Rickey, Grinnell swimming; Mark Karpf, Dyson Dollarhide, Midland tennis; Hannah Splattstoesser, York softball.

Gibbon: Chi Onate, Chadron State football; Chase Capek, Midland baseball.

Giltner: Hannah Preissler , UNL track; Cassidy Tompkin, CCC-Columbus volleyball.

Gothenburg: Avery Streeter, SECC-Beatrice softball; Bryce Ryker, Hastings baseball; Jordan Rossell, Nebraska Wesleyan baseball.

Grand Island: Josh Grosvenor, Doane tennis; Matt Jurgensmier, Midland football; Ace McKinnis, Nebraska Wesleyan, football.

Grand Island Central Catholic: Dietrick Stolz, UNK football.

Grand Island Northwest: Grady Griess, U.S. Naval Academy wrestling; Whitney Brown, NU basketball; Rans Sanders, Cloud County CC baseball; Ty Heaton, Nebraska Wesleyan football; Sean Juengst, Northern State track.

Gretna: Blake Podany, Morningside football.

Hartington Cedar Catholic: Rex Becker, Wayne State football.

Hastings St. Cecilia: Makenna Asher, Hastings volleyball.

Hayes Center: Avery Johnson, North Platte CC volleyball.

Hemingford: Gregory Randolph, Dordt football.

Homer: Katie Baker, Briar Cliff basketball; Hannah Harris, Morningside basketball.

Kearney: Miko Maessner, Princeton football; Sammie Scarlett, UNK track; Grace Bonsall, UNK track/cross country; Josh Warner, UNK football; Macy Fuller, Doane track; Alyssa Post, UNK track; Karleigh Scott, Briar Cliff softball; Colin Murray, UNK basketball; Kayla Anne Poggioli, UNK track; Elizabeth Stofer, UNK swimming.

Lexington: Madison Smith, UNK track; Samantha Morales, Karla Garcia Galvan, CCC-Columbus.

Leyton: Madelyn Watchorn, Concordi volleyball.

Lincoln East: Abigail Schmidt, South Dakota track/cross country; Drew Beer, Doane baseball; Natalee Connatser, Ozark Christian cross country; Zach Frandolig, Finian Herbert, Javier Kenney, Jake Newman, Nebraska Wesleyan track/cross country; Jett Janssen, Wayne State football; Skylar Kreifels, Concordia basketball/track; Reese McReynolds, Nebraska Wesleyan tennis; Emily Prai, Midland softball; Ashley Rising, College of St. Mary softball.

Lincoln High: Parker Raszick, Peru State football; Charles Sieglaff, South Dakota State swimming; Michael Terrano, UNK football.

Lincoln Lutheran: Ethan Zager, Drake football; Andrew Lofgren, Dordt baseball.

Lincoln North Star: Nathaniel Fredenburg, Nebraska Wesleyan wrestling; Kaden Gubbels, NECC-Norfolk baseball.

Lincoln Northeast: Janet Cortez, CCC-Columbus soccer; Owen McClung, Southwestern CC baseball; Mackenzie Hurst-Munden, Doane softball; Jesston Howard, Dawson Wright, Wayne State football; Kobe Schejbal, Vermilion football.

Lincoln Southeast: Tristan Allen, Allen CC baseball; Carter Bjorkman, Nebraska Wesleyan baseball; Nick Halleen, Wayne State football; Chase Hanger, Coleby Daffer, Midland football; Shadon Shannon, Iowa Western football; Abby Ertz, Midland swimming; Jackson Doty, Washburn baseball.

Lincoln Southwest: Marti Walstad, Miami (Ohio) swimming/diving; Dakota Harders, Nick LoBrillo, Midland football; Drake Sherman, Grant McKinsey, UNK football; Hudson Hall, Laken Harnly, Morningside football.

Malcolm: Jackson Eurek, Doane track.

McCook: Drew Daum, Dordt football.

Mead: Delaney Patocka, Peru State volleyball.

Millard North: Ali'i Anien, Morningside football; Alec Blakestad, Concordia baseball; Elle Danley, Hastings basketball; Noah Erickson, Wayne State basketball; Eve Fountain, Bellevue volleyball; Carter Gum, Simpson football; Zachary Johnson, Missouri S&T baseball; Kason Kelley, North Dakota football; Owen Machal, Nebraska Wesleyan baseball; Lauren Maciejewski, Nebraska Wesleyan volleyball; Morgan McIlnay, Bellevue soccer; Caleb Munger, Minnesota-Moorhead football Travis Pollard, UNK football; Connor Rinn, Midland wrestling; Jocelyn Rodgers, NE-Norfolk softball; Thomas Roland, SECC-Beatrice baseball; Adisyn Stalzer, Stephens basketball; Riley Tesmer, Nebraska Wesleyan baseball; Jamie Wendt, Buena Vista softball.

Millard South: Isaiah Harris, NU football; Ryan Carey, Nebraska Wesleyan tennis; Hannah Denson, Hastings track/cross country; Sydney Hein, Buena Vista soccer; Jarrett Novak, Des Moines Area CC baseball; Noah Unzicker, Cloud County CC baseball; Garrett Mandolfo, Dakota Wesleyan football; Cole Marcsisak, Nebraska Wesleyan football.

Millard West: Dalton Chmura, Midland baseball; Kolby Fahner, Wartburg soccer; Daniel Gornell, Oral Roberts soccer; Breanna Hlavac, Davenport soccer; Anthony Miller, Pittsburg State track/cross country; Adam Murphy, South Dakota track/cross country; Nathan Pesek, UNK football; Zach Schuchardt, Doane baseball; Eric Standish, Wayne State baseball; Ben Warren, Dubuque lacrosse.

Mullen: Teven Marshall, Chadron State wrestling; Maxim Svoboda, Concordia golf.

Nebraska City: Quintin Holman, Morningside baseball; Trisha Trice, Peru State softball; Abby Balfour, Sydney Schmitz, NECC-Norfolk softball.

Nebraska City Lourdes: Libby Baumert, Peru State basketball.

Norris: Cade Baker, Hutchinson CC baseball; Noah Baumann, Western Nebraska CC baseball; Colbey Behrends, Evan Bennett, Cloud County CC baseball; Joel Benes, Cowley CC baseball; Tyler Monroe, NECC-Norfolk baseball; Aidan Oerter, Lindenwood football; Grant Papenhagen, Fort Scott CC baseball; Molly Vander Hamm, Concordia softball; Aaron Williams, Nebraska Wesleyan football.

Ogallala: Harley Hiltibrand, Jacksonville golf; Clayton Murphy, Chadron State football; Maddie Ketchum, Hastings tennis; Jayden Gonzales, Hastings track.

Norfolk: Jake Kluver, Creighton golf; Colby Mrsny, York baseball; Ryland Bates, NECC-Norfolk baseball; Payton Schlender, Nebraska Wesleyan track; Skylar Hopkins, Central College softball.

North Platte: Madilyn Ayres, Central CC soccer; Shelby Berglund, Central CC basketball; Joel Bradley, UNK track/cross country; Shelbee Clow, William Penn soccer; Callie Haneborg, Hastings soccer; Matthew Wagner, Ryan Farley, Hastings football; Jackson Carter, Nebraska Wesleyan football; Kaden Ross, Nebraska Wesleyan track.

O'Neill: Lexi Jensen, Peru State golf.

Oakland-Craig: Wyatt Seagren, South Dakota State football; Blake Johnson, Morningside football; Kennedy Benne, Briar Cliff basketball.

Omaha Bryan: Jaylon Walker, Washburn football.

Omaha Brownell-Talbot: Emalie Wightman, Nebraska Wesleyan golf.

Omaha Burke: Caleb Robinson, Wyoming football; Reid Burke, Central Missouri football; Austin Dougherty, Minnesota Moorhead football; Cal Yordt, Jaylen Starks, Clayton Jackson, Dordt football; Jack Neusendorfer, Hastings football; Tyreece Wynn, Morningside football.

Omaha Central: Dylan Baker, Wayne State football; Jacob Roberts, NECC-Norfolk baseball; Brock Lakin, St. Ambrose baseball; Keean Allen, Wayne State baseball; Thomas Sullivan, Christendom baseball; Delaney Demman, Webster volleyball.

Omaha Creighton Prep: Mason Armstead, Princeton football, Brayden Woodward, Buena Vista football; Jaden Overman, Iowa Western football; Nicholas Sall, Wabash Valley CC baseball; Calen Protaskey, Iowa Western baseball; PJ Loucks, Hutchinson CC baseball; Jordan Berscheidt, East Texas Baptist soccer.

Omaha Duchesne: Katie Speer, St. Ambrose golf; Mary Pat Taylor, Benedictine volleyball.

Omaha Gross: Nolan Lewandowski, Northwestern College baseball.

Omaha Marian: Grace Bentley, Wheaton softball; Katie Palmer, Northern State softball; Emily Saalfeld, Northwest Missouri track/cross country.

Omaha Mercy: Abbey Wilson, College of St. Mary soccer; Mia Rodriguez, College of St. Mary track.

Omaha North: Marquis Sigle, North Dakota State football; Cale Christopherson, Buena Vista football; Carter Martin, Tre'on Fairgood-Jones Northwest Missouri football; Richard Marcoux, Northern Iowa Area CC track/cross country; Eleanor Dunning, Nebraska Wesleyan track/cross country.

Omaha Roncalli: Shane Orr, Wayne State football; Jeff Needham, Midland football; Samantha Mausbach, Benedictine soccer.

Omaha Skutt: Tyson Gordon, North Dakota State football; Blake Anderson, Northern Iowa football; Charlie Zielinski, Creighton golf; Caleb Lazure, Northern State wrestling; Joey Huliska, Iowa Western golf; Sydney Ross, Concordia soccer; Michael Polcyn, Benedictine baseball.

Omaha South: Jay Saunders, Wayne State basketball; John Forget, Benedictine football.

Omaha Westside: Izzy Nahayo, Bellevue volleyball; Salem Liebenthal, Highland CC softball; Jacob Vincentini, Ottawa lacrosse; Carl Brown, Peru State basketball; Emma Rieser, Coe softball; Jackson McMillen, Southwest Minnesota football; Aston Travis, Iowa Central CC football.

Overton: Kien Martin, Chadron State football.

Palmyra: Dominic Darrah, Nebraska Wesleyan football.

Papillion-La Vista: Matt Adamek, Doane basketball; Frankie Allen, Central Missouri football; Joe Bianchi, Benedictine lacrosse; Erica Broin, BYU track; Cody Clemons, Benedictine football; Chloe Dietz, Hastings soccer; Ben Flott, Jacob Kuznia, Wayne State football; Ben Haynes, Grand View football; Preston Kellogg, Augustana football; Collin Kotz, Wayne State track/cross country; Elly Speece, Northwest Missouri golf.

Papillion-La Vista South: Dallas Rogers, Augustana football; Trajen Linear, Iowa Western football; Connor Crandall, Midland football; Brandon Creps, Midland baseball; Aaron Madden, Mount Marty baseball; Bode Wallar, Hutchinson CC baseball; Hunter Utz, Anderson lacrosse; Max Lambert, Doane soccer; Zane Boudreau, Doane soccer; Mia Orduna, Midland softball.

Platteview: Anna Koehler, Bellevue volleyball; Jed Christensen, Grand View football; Stella Wilson, Midland lacrosse.

Ralston: Kaleb Holm, Wayne State baseball; Jayden Harrington, Clark soccer; Jahrran Paces, Buena Vista football; Natalya Wells, Concordia track; Noble Valerio-Boster, Nebraska Wesleyan track/cross country.

Ravenna: Jacob Jarzynka, Hastings baseball; Abe Schroeder, Wayne State track/cross country; Caleb Surrat-Hastings basketball; Jack Drahota, UNK track.

Scottsbluff: Sabastian Harsh, Wyoming football; Sam Clarkson, Northwest Missouri football; Jasiya DeOllos, WNCC-Scottsbluff basketball.

Seward: Ben Myers, Concordia football; Danielle Klenke, Sioux Falls softball; Garrett Erickson, Doan golf; Brennan Taylor, Concordia track; Ethan Ideus, Concordia track/cross country; Tyler Lenz, Northwest Missouri football.

Shelby-Rising City: Kamryn Pokorney, Concordia track; Grant Lindsley, Morningside football; Aspyn Harrison, Marshalltown CC softball; Josh Siebert, Dakota Wesleyan football.

Shelton: Kyle Wiehn, Nebraska Wesleyan football.

Silver Lake: Makayla Dinkler, York track; Abbie Skupa Nebraska Wesleyan basketball.

Sioux County: Thomas Watson, Chadron State football.

Sutton: Braden Peterworth, UNK football; Jackson Perrien, Morningside football.

Thayer Central: Carter Miller, Midland football.

Wahoo: Trevin Luben, NU football; Zoe Christenson, UNO cross country; Kendal Brigham, Concordia basketball; Kole Bordovsky, Nate Fox, Doane football; Callan Phillips, Gunnar Vanek, Midland football; Luke Partridge, Doane track; Lillie Mann, Midland volleyball.

Waverly: Barrett Skrobecki, Wayne State football; Mason Nieman, NU football; Haven Piening, Morningside football; Claire Westerholt, Midland golf; Mollie Grosshans, Concordia volleyball; Madison Schwarzenbach, Doane track;cross country; Ellie Bream, Peru State basketball; Jenna Davison, Hastings tennis; Zoe Peterson, Concordia soccer; Treyton Kozal, Iowa Western baseball; Ian Lanik, Barton County CC baseball; Cole Leuenberger, Southwestern CC trap.

Winside: Andrea Bargstadt, Mount Marty volleyball.

York: Jacob Diaz, South Dakota Mines football; Hayden Royal, Hunter Royal, Hastings tennis; Beau Woods, Midland football; Abbey Seevers, College of St. Mary softball; Zach Beaver, Grinnell baseball.


Division I basketball and football recruits in Nebraska for the 2021 class

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Recommended for you

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.

Your sports-only digital subscription does not include access to this section.

Upgrade to full digital for only $3 extra per month. If you need assistance, call us at (844) 466-1452 or e-mail owhdigital@ggl.bhmginc.com.

To start a new subscription or to add digital access to your print subscription, click Sign Up to join Subscriber Plus.

If you’re already a digital subscriber, Log In.

If you need other assistance, call (844) 466-1452 or email owhdigital@ggl.bhmginc.com.

Learn more about Subscriber Plus.