You are the owner of this article.

Friday's Area Events

  • 0

COLLEGE HOCKEY

6:37 p.m.: Western Michigan at UNO (at Baxter Arena)

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

6 p.m.: Dakota Wesleyan at Grace

COLLEGE WRESTLING

8 p.m.: Northwestern at Nebraska (at Devaney Center, Lincoln)

WOMEN’S COLLEGE GYMNASTICS

8 p.m.: Minnesota at Nebraska (at Devaney Center, Lincoln)

COLLEGE INDOOR TRACK AND FIELD

All day: Nebraska at Tyson Invitational and Pittsburg State Classic

COLLEGE SOFTBALL

10 a.m.: Creighton vs. Cal State Northridge (at Tempe, Arizona)

12:30 p.m.: Creighton vs. UC Riverside (at Tempe, Arizona)

2 p.m.: UNO vs. UC Santa Barbara (at Tucson, Arizona)

2:45 p.m.: Nebraska at Northern Iowa

9 p.m.: UNO vs. North Texas (at Tucson, Arizona)

UNITED STATES HOCKEY LEAGUE

7:05 p.m.: Madison at Omaha (at Ralston Arena)

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

7 p.m.: Ralston at Columbus

7:15 p.m.: Bellevue East at Omaha Burke, Omaha South at Omaha Northwest, Millard North at Papillion-La Vista South, Millard South at Omaha North, Millard West at Omaha Benson, Omaha Bryan at Papillion-La Vista

7:30 p.m.: Lincoln East at Lincoln North Star, Elkhorn Mount Michael at Lincoln Lutheran, Omaha Gross at South Sioux City, Omaha Skutt at Arlington, Elkhorn South at Nebraska City, Waverly at Plattsmouth, Norfolk Catholic at Gretna, Bennington at Elkhorn, Elkhorn Mount Michael at Lincoln Lutheran, Platteview at Douglas County West

7:45 p.m.: Bellevue West at Fremont, Lincoln Southeast at Grand Island, Wahoo Neumann at Fremont Bergan, Columbus Lakeview at Wahoo, Louisville at Weeping Water, Mead at Omaha Christian (at College of St. Mary), Yutan at Johnson County

8 p.m.: Omaha Brownell-Talbot at Cedar Bluffs

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

5:30 p.m.: Bellevue East at Omaha Burke, Millard North at Papillion-La Vista South, Millard South at Omaha North, Millard West at Omaha Benson, Omaha Bryan at Papillion-La Vista, Omaha South at Omaha Northwest

5:45 p.m.: Lincoln East at Lincoln North Star, Omaha Gross at South Sioux City

6 p.m.: Bellevue West at Fremont, Lincoln Southeast at Grand Island, Bennington at Elkhorn, Elkhorn South at Nebraska City, Platteview at Douglas County West, Plattsmouth at Waverly, Louisville at Weeping Water, Mead at Omaha Christian (at College of St. Mary), Columbus Lakeview at Wahoo, Yutan at Johnson County

6:15 p.m.: Omaha Brownell-Talbot at Cedar Bluffs

7:30 p.m.: Lincoln High at Lincoln Northeast, Arlington at Omaha Duchesne, Omaha Roncalli at Ralston, Raymond Central at Fort Calhoun, Wahoo Neumann at Boone Central/Newman Grove

HORSE RACING SIMULCAST

Horsemen’s Park: 11:25 a.m., Tampa, Laurel; 11:35 a.m., Gulfstream; 11:50 a.m., Aqueduct; 1:25 p.m., Fair Grounds; 1:30, Oaklawn; 1:45, Sunland; 2:45, Golden Gate; 3, Santa Anita; 5, Penn; 5:15, Turfway Park; 5:40, Delta Downs; 6, Charles Town, Meadowlands (harness); 6:25, Woodbine (harness); 7:10, Sam Houston

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Please keep it clean, turn off CAPS LOCK and don't threaten anyone. Be truthful, nice and proactive. And share with us - we love to hear eyewitness accounts.

You must be a digital subscriber to view this article.

OWHsports on Twitter


Spotlight