A giant list of Nebraska high school athletes who have signed with college teams. If you have any updates or corrections, please send them to sports@owh.com.

* * *

Adams Central: Landon Weber, Buena Vista football

Ainsworth: Benjamin Arens, UNK cross country; Shelby Jones, Concordia volleyball

Alliance: Baily Hood, Chadron State, football; Jayce Bauer, Midland football; Jayden Bauer, Midland football

Ansley-Litchfield: Christopher Paitz, Hastings football

Aurora: Ryan Hunter, Hastings football

Bellevue East: Max Wold, Midland football; Erica Perez, Doane volleyball

Bellevue Cornerstone: Jordan Strong, York track and field

Bellevue West: Shane Dailey Jr., South Dakota State football; Caedin Hays, Midland football; Bri Hoffman, Midland basketball; Caleb Miller, Midland swimming

Blair: Stewart Cemer, Midland football; Katie Gosker, UNK softball; Caddon Keatts, Midland football

Blue Hill: Olivia Buschow, Concordia track and field; Emily Meyer, Midland basketball; Colby Karr, Nebraska Wesleyan cross country/track; JC Himmelberg, Doane basketball

Boone Central: Carter Henry, UNK football

BRLD: Seth Totten, Southwest Minnesota State football

Broken Bow: Grayson Garey, Wayne State football

Centennial: Wyatt Ehlers, Concordia football

Central City: Koby Brandenburg, Hastings football; Dyllan Lee, Hastings football

Chase County: Evan Fisher, UNK football

Cody-Kilgore: Addison Johnson, Midland volleyball

Sign up for daily headlines from NEPrepZone

Get a daily roundup of game recaps, player features and more in your inbox.

Columbus: Carson Zwingman, UNK football; Bella Beltran, Central CC soccer; Macee Trotta, Central CC softball/soccer; Larisa Rother, Central CC softball; Aspen Luebbe, UNK golf; Alyssa Turner, Northeast CC softball

Columbus Lakeview: Jacob Frenzen, Midland football; Cody Thomson, Midland football; Lucas Thatcher, Nebraska Wesleyan football

Cozad: Carissa Jensen, UNK volleyball; Grace Cargil, Central CC softball

Crete: A.J. Page, Briar Cliff, football

Diller-Odell: Nick Nelson, Hastings football

Doniphan-Trumbull: Jordan Spilnek, Concordia football

Elkhorn: Tyler Renner, Hastings football

Elkhorn Mount Michael: Matt Zarybnicky, Nebraska Wesleyan football; Garrett Hustedt, NU football walk-on

Elkhorn South: James Valdivia, Richmond baseball; Noah Miranda, Hastings baseball; Cooper Jewett, NU football walk-on

Elmwood-Murdock: Nicole Meyer, Bellevue volleyball

Emerson-Hubbard: Jacob Kneifl, Midland football

Fremont: Jackson Ritchhart, UNK football; Mikayla Paulson, Creighton softball; Dylan Kor, Midland football; Evan Glosser, Buena Vista football; Austin Everett, UNK track and field; Ross McMahon, Midland cross country and track; Avery Decker, Nebraska Wesleyan cross country and track; Lucas Arps, Nebraska Wesleyan track and field

Fremont Bergan: Riley Lindberg, Morningside football; Allison Dieckmann, Nebraska Wesleyan volleyball; Jacob Johnson, Midland football

Fullerton: Brent Wetovick, NU track

Gothenburg: Hannah Anderson, UNK track and field; Trenton Harbur, Fort Hays State football; Caden Geiken, Doane football; Dawson Graham, Northwest Missouri State football

Grand Island: Cole Evans, Creighton baseball; Javier Cruz, Cloud County baseball; Andrea Rhoads, Mount Mercy bowling; Emma Greuter, Southeast CC softball; Jaci Hunter, Southeast CC volleyball; Holly Williams, NW Kansas Tech softball; Eric Allen, Iowa Western football

Grand Island Central Catholic: Jacob Herbek, NU football walk-on

Grand Island Northwest: Carter Terry, Chadron State football; Jaryk Cole, Hastings football; Jason Bachle, Hastings football; Mia Pemberton, Hastings softball

Gretna: Morgan McLaughlin, UMKC soccer; Libby Hurd, Briar Cliff soccer; Rachel Walters, Doane track and field; Isabel Bothwell, Doane track and field; Mara Hjermstad, Concordia softball; Kierney Skiles, Doane softball; Olivia Thompson, Wayne State soccer; Jackson Armitage, Concordia football

Hastings: Quentin Synek, Hastings football

Hay Springs: Trent Reed, Black Hills football; Jarret Pieper, Chadron State football

Heartland: Olivia Casper, UNK track; Peyton Ott, Concordia football; Kate Bergen, Hastings basketball

Hemingford: Cade Payne; Chadron State football

Kearney: Phillip Moomey, Cornell wrestling; Elle Dahlgren, Kansas track and field; Claire Vanderbeek, Hastings volleyball; Courtney Thee, UNK track and field; Rhianna Bayley, UNK swimming; Michael Huebner, Iowa diving; Brayden Miller, NU football walk-on; Gabe Heins, NU football walk-on

Kearney Catholic: Sam Clinch, UNK football; Linden Howe, Drake football

Lawrence-Nelson: Lane Heikkinen, Hastings football; Jacob Sharp, Hastings football

Lexington: Jake Leger, Iowa Western CC baseball; Courtney Hanson, Southwest CC basketball; McKenna Kiburz, College of St. Mary cross country/track; Kug Kug, Iowa Western football; Daniel Kuefner, Concordia baseball

Lincoln East: Matt Meyers, Nebraska Wesleyan football; Braden Sellon, NU football walk-on

Lincoln North Star: Tyrric Scott, UNK football; Tristan Stroup, UNK football; Tariq Goode, Midland football; Makenzie Hunzeker, Morningside soccer; Megan Messersmith, Morningside soccer; Jaden Hilkemann, Doane cross country/track; Nicholas Crosby, UNK track; Tara Ferrel, Concordia tennis; Christian Harris, Nebraska Wesleyan baseball; Justin Lottman, Morningside baseball

Lincoln Northeast: Kate Schoening, Nebraska Wesleyan cross country/track; Quinn Keller, Nebraska Wesleyan football; Caleb Kyes, Nebraska Wesleyan football; Devin Rutt, Doane football; Tobin Vocasek, Midland football; Jakobi Rose, Midland football

Lincoln Lutheran: Colby Bliss, Midland football

Lincoln Southeast: Logan Bornemeier, Doane tennis; Milo Ciotti, Doane tennis; Abby Cawley, Nebraska Wesleyan cross country/track; Grant Detlefsen, UNK football; Izzy Monzon, College of St. Mary softball; Bailey Pickering, Northwest Missouri State football; Devin Trumbley, Nebraska Wesleyan football/baseball; Adam Wehrman, Nebraska Wesleyan football

Lincoln Southwest: Dru Sovereign, UNK football; Eli Meier, Nebraska Wesleyan football; TaeVyn Grixby, Minnesota-Mankato football; Regan Delozier, Nebraska Wesleyan soccer; Makenzie Haskins-Rowe, Nebraska Wesleyan soccer; Caden McCormack, NU football walk-on

Loup City: Tucker Quinn, Midland football

McCook: Colin Giron, UNK football; Morgan Fawver, Chadron State football; Paxton Terry, Hastings football; James Mockry,York baseball

Millard North: Ethan Blair, Midland golf; Allie Kerns, Missouri Western volleyball; Kennedy Kress, Midland soccer; Drew Mertz, Nebraska Wesleyan track; Madison O’Bryan, Roosevelt softball; Kevin Shubert, NU track and field; Melani Smith, Northern State swimming; Kristiana Young, Liberty cross country/track

Millard South: Zach Boyd, South Dakota State diving; Nate Jeffries, Morningside football; Isaiah Jackson, Morningside football; Gage Thomas, Morningside football; Cade Sortino, Dakota State football; Jayden Merriman, Washburn football; Kenzi Hoit, College of St. Mary’s basketball; AJ Locum, Morningside baseball; Josh Reuting, Emporia State track

Millard West: Cole Aniello, Cornell football; Devyn McDonald, South Dakota State cross country/track; Mason McDonald, South Dakota State cross country/track; Keyton Barnes, Pratt CC baseball; Shelby Bergholz, Aurora golf; Conner Carroll, Augustana football; Braydon Cundiff, Peru State football; Ryan David, Northwest Missouri baseball; Braedan Evans, Buena Vista soccer; Trevor Green, Doane soccer; Andrew Hall, Rockhurst soccer; Jacob Harmdierks, Northwest Missouri football; Abby Heffner, NU cross country/track; Sydney Miller, Concordia track and field; Grant Miskimins, Rochester CC baseball; Cole Roth, Lewis lacrosse; Jackson Unger, Morningside football; Nate Ward, Peru State football; Lauren Wilwerding, South Dakota triathlon; Shannon Wurtele, NU track and field; Andrew Zier, William Penn lacrosse; Matt Huser, NU football walk-on

Minatare: Ephroen Lovato, Chadron State football

Nebraska City: Bryce Levy, Midland football; Jaydin Aldana, Washburn football

Norfolk: Cooper Caskey, Dakota Wesleyan football; Conner Cowling, Morningside football; Carter Faltys, Nebraska Wesleyan baseball; Dylan Rodgers, Northeast CC baseball; Nick Sazama, Concordia football; Gavin Schultz, Mount Marty baseball; Cale Strong, Dakota Wesleyan football/track and field

Norfolk Catholic: Joe Teten, Sioux Falls football; Jalen Robinson, Wayne State football

Norfolk Lutheran: Connor Wilcox, Nebraska Wesleyan football/track

Norris: Nouredin Nouli, Colorado State football

North Platte: Jake Johnson, Doane football; Hunter Bose, Doane football; Brad Swanson, Simpson football

Oakland-Craig: Roby Maryberry, Dakota State football/track and field; Garrison Dodge, Peru State football; Jefferson McNeill, Midland football; Justyn Hale, Iowa Western football

Ogallala: Cameron Raffaeli, UNK football; Trey Rezac, Hastings baseball; Makenzie Anderson, McCook CC volleyball; Maddie Mendoza, McCook CC volleyball

Omaha Benson: Quinesha Lockett, Toledo basketball; Desmond Prusia, Midland football

Omaha Burke: James Burks, Northern State wrestling; Trevon Peak, Northwest Missouri football; Mason Williams, Morningside football; Tyler Chadwick, Morningside football; Gio Mainor, Peru State football; Joey Karnish, Peru State football; Dylan Sales, Peru State football; Hunter Jones, Peru State football; Terrell Turner, Peru State football; Phillip Cude, Cloud County CC baseball; Noah Olson, Cloud County baseball; Alex Wize, Iowa Western baseball; Sam Hewitt, Doane baseball; Jared Schultz, Coffeyville CC baseball; Cade Flaherty, Fort Hays State baseball; Jack Lortz, William Jewell baseball; Will Schniedewind, Nebraska Wesleyan baseball; Jadyn Andersen, Buena Vista track and field; Jaden Santoni, Rockhurst softball; Ashley Taylor, Doane softball; Tyler Mase, Hastings soccer; Dillyn Miller, Iowa Western CC wrestling; Elizabeth Richardson, Iowa State swimming

Omaha Central: Nicholas Larson, Augustana cross country; Zachary Brown, Midland lacrosse; Marcus Rivera, Coffeyville CC; Isaac Bonner, Sioux Falls

Omaha Concordia: Elise Volk, UNK volleyball; Brady Olsen, Doane baseball; Kait Rohde, William Penn softball

Omaha Creighton Prep: Ryan Bena, South Dakota football; Luke Sims, Iowa Western football; Jack Hasz, Iowa Western football; Micheal Sunclades, Midland football; Jack Abt, Missouri Valley lacrosse; Cam Johnson, Triton baseball; Austin Lewandowski, Mount Mercy baseball; Trendell Dawkins, Iowa Western football; Charlie Herold, Midland football; John Bullock, NU football walk-on

Omaha Duchesne: Sydney Kobs, Occidental swimming

Omaha Gross: Michael Monico, UNO soccer; Abby Dickey, Misssouri Western softball; Christian Riha, Morningside football; Trey Powers, Morningside basketball; Callie Billings, Briar Cliff softball; Ryan Pearson, Briar Cliff baseball

Omaha Marian: Emma Paule, Creighton soccer; Jalea Culliver, South Dakota golf; Hali Hansen, Hastings soccer; Sarah Kennedy-Croft, Hamline soccer; Grace Morey, Doane soccer; Tatum Kuti, Concordia volleyball

Omaha North: Mehki Butler, Iowa Western football; Zander Gray, Iowa Western football; Jarod Venner, Truman State football; Steven Krawczyk, Morningside football; Keegan Clark, Northwest Missouri football

Omaha Northwest: Jordelle Lacy, Midland football; Preston Sherwood, Doane football; Tyler Chavis, York baseball; Dylan Wallace, York baseball; Jaime Copenharve, Peru State volleyball; Kaylee Swinford, Stephens soccer; Genevieve Greer, UNO softball walk-on; Natalie Cotton, UNK softball walk-on

Omaha Roncalli: Isaiah Wheeler, Hastings football; Alex Rodgers, Barton CC baseball; Andrew McCoy, Morningside football

Omaha Skutt: Jarod Epperson, Augustana football; TJ Skradski, Augustana football; Alex VanDyke, Morningside football; Paige Warneke, Saint Francis softball; Sam Homan, Nebraska Wesleyan football

Omaha Westside: Cameron Kully, Des Moines Area CC baseball; Henry Zipay, Iowa Western baseball; Liz Robinson, Davenport lacrosse; Noah Wing, Nebraska Wesleyan baseball; Loren Woita, Northwest Missouri football; Dylan Packett, Morningside football; Tyson Guzman, NU football walk-on

O’Neill: Spencer Davis, Hastings football

Ord: Jesse Ulrich, Hastings football; Clayton Shoemaker, Hastings football

Overton: Schuyler Brown, South Dakota Mines track and field

Papillion-La Vista: Jordan McDonald, NU track and field; Mark Cavanaugh, Missouri Science and Technology swimming; Thad Kottich, Kansas Wesleyan baseball; Robert Pentecost, Southwest Minnesota State football; Holly Olson, Truman State swimming; Hannah Smith, Buena Vista volleyball

Papillion-La Vista South: Allison Baker, Illinois State soccer; Leah Palensky, Iowa Western volleyball; Jessica Hendrix, Missouri Western volleyball; Nate Caron, Sioux Falls football; Mike McClanahan, Minnesota-Moorhead football; Grant Oseka. Buena Vista baseball;

Platteview: Christian Jewell, Central CC golf; Jordan Hart, Northeast CC golf; Jordan Mathewson, Buena Vista baseball; Caden Mathewson, Buena Vista baseball; Josh Fryar, Dakota State football; Caden Johnson, Concordia baseball; Anna Ganzel, Doane softball; Ian Baker, Nebraska Wesleyan football

Plattsmouth: Sam West, Northwestern (Iowa) football; Haylee Heim, Dordt softball

Pleasanton: Tyler Pawloski, Hastings football

Randolph: Noah Scott, Wayne State football

Red Cloud: Mary Nibbe, Concordia volleyball

Riverside: Ty Martinsen, Doane football

Sandy Creek: Grace Messinger, Cloud County volleyball

Schuyler: Maria Semerad, College of St. Mary volleyball; Reagan Folda, Central CC soccer

Scottsbluff: Keegan Reifschneider, Chadron State football; Jeremiah Delzer, Northwestern (Iowa) football

Seward: Joseph Krause, Northwest Missouri football; Carson Core, Concordia football; P.J. Schaben, Northwest Missouri football; Reece Foreman, Truman State football

Shelby-Rising City: Max Hoatson, South Dakota Mines football

Sidney: Zach Pettit, UNK football

South Sioux City: Brad Hartnett, Wayne State football; Alex Sotelo, Hastings football

Southwest: Ty Bennett, Ripon football

Stanton: Liz Christensen, Northeast CC volleyball; Sam Bates, Morningside football

Stapleton: Jakob Trosper, Hastings football

Sterling: Morgan Haner, Northeast CC volleyball/softball; Nicole Harms, Doane track and field; Emily Agena, Concordia track and field

Superior: McKinney Edwards, UNK football

Sutton: Brett Simonsen, Hastings football

Twin River: David Kunes, Wayne State football

Waverly: Nolan Brown, UNO baseball; Alex Danson, NU track and field; Kaleb Canoyer, UNK wrestling; Mikki Larsen, College of St. Mary’s softball; Val Gerlach, Concordia softball; Kayla Blake, Concordia softball; Jordyn Boehler, Concordia softball; Mackenzie Steckelberg, Concordia softball; Sydni Schernikau, Concordia softball; Thatcher Kozal, Iowa Western baseball; AJ Laritson, Midland bowling; Kennedy VanScoy, Concordia volleyball; Maverick Wylder, Iowa Lakes CC baseball; Kaleb Carrillo, Dakota State baseball; Averie Lambrecht, Concordia basketball; Hayden Retzlaff, Nebraska Wesleyan tennis; Taylan Murphey, Bellevue soccer; Rhett Jordon, Northwest Missouri football; Tayler Beetison, Buena Vista softball; Logan Schuelke, Morningside football

Wayne: Drew Buck, Doane football

Wilcox-Hildreth: AJ Jenkins, Concordia football

Wood River: Jocelyn Rauert, UNK track; Evan Waddington, Chadron State wrestling; Ainsley Stewart, Hastings volleyball

York: Wyatt Cast, Concordia football; AJ Beins, Concordia football

Western Iowa Signings

CB St. Albert: Baylee Ratliff, Simpson soccer

Fremont-Mills: Jaeger Powers, Concordia-St. Paul football; Austin Gartner, Morningside football.

Glenwood: Noah Carter, Morningside football

Harlan: Jon Owens, Wayne State football; Derec Weyer, Southwest Minnesota State football; Eli Boldan, Dordt football; Preston Mulligan, Briar Cliff football; Luke Schaben, Buena Vista baseball

Sergeant Bluff-Luton: Colby Roos, Morningside football; Britton Delperdang, Morningside football; TJ Lake, Morningside football; Conner Groves, Briar Cliff basketball; Max Murphy, Buena Vista track and field

Sioux City East: Ray Ray Douglas, DMACC baseball; Allee Downing, Concordia soccer

Sioux City Heelan: Tyson Strohbeen, South Dakota State football walk-on; Dawson Fenton, Northern Iowa football walk-on; Deonte Walker, Northwestern football; Drew Olson, Iowa State, football walk-on; Madison Jochum, South Dakota track; Brooklin Froehlich, Simpson soccer

Sioux City West: Adien Belt, Southwest Minnesota State football; Drake Copland, Briar Cliff football; Austin Streeter, Waldorf football

Tri-Center: Conner Holben, Graceland; Kayla Jensen, Southwestern softball