Check out a full list of rosters and schedules for Nebraska’s AAU girls basketball teams, listed alphabetically by program name.

If your team is missing, email your rosters and schedule to mike.sautter@owh.com

* * *

All Nebraska Attack

2020s (Team rosters TBD)

Maddie Krull, Millard South; Jayme Horan, Millard South; Maddy Meehan, Elkhorn; Parker Stafford, Omaha Marian; Ella Wedergren, Omaha Westside; Kendal Brigham, Wahoo; McKenna Minter, Lincoln Northeast; Lindsey Ingwerson, Papillion-La Vista; Abbie Skupa, Silver Lake; Alexis Spier, Gretna; Chloe Carr, Millard South; Ellie Rengstorf, Red Oak; Gabby Felker, Millard West; Greta Wostoupal, Millard South; Haley McClanathan, Millard South; Hanna Spearman, Gretna; Honnah Leo, Millard West; Johanna Vandenack, Yutan; Kayla Elmore, Bellevue West; Lauren Hauser, Grand Island Northwest; Mackenzie Cameron, Millard South; Makenna Bray, Millard South; Mya Guzinski, Oakland-Craig.

Schedule:

April 6-7: Midwest Madness (Omaha)

April 26-28: Under Armour #1 Spooky Nook (Manheim, Penn.)

May 18-19: UAA or USJN (Kansas City, Mo.)

June 8-9: All Iowa Attack (Ames, Iowa)

June 14-16: AAU Summer Jam (Minneapolis)

July 6-8: Hoosier Heat (Indianapolis)

July 10-12: Under Armour #2 (Westfield, Ind.)

July 20-22: Peach Splash (Atlanta)

July 23-25: Under Armour Nationals (Atlanta)

2021s (Team rosters TBD)

Allison Weidner, Humphrey St. Francis; Ava Kuhl, Columbus Scotus; Charli Earth, Fremont; Dasia Howard, Papillion-La Vista; Hailey Schaaf, Beatrice; Hannah Strom, South Sioux City; Josie Petrulis, Brownell-Talbot; Kyra Fischer, South Sioux City; Laney Schipper, Millard West; Lydia Hodges, Papillion-La Vista South; Macy Slauter, Millard West; Maddie Portwine, York; Mak Hatcliff, Beatrice; Reaghan Grimm, Elkhorn South; Sidney Swanson, West Point-Beemer; Reece Snodgrass, West Point Guardian Angels; Jeannina Blahak, Oakland-Craig.

Schedule:

April 6-7: Midwest Madness (Omaha)

April 26-28: Under Armour #1 Spooky Nook (Manheim, Penn.)

May 18-19: UAA or USJN (Kansas City, Mo.)

June 8-9: All Iowa Attack (Ames, Iowa)

June 14-16: AAU Summer Jam (Minneapolis)

July 6-8: Hoosier Heat (Indianapolis)

July 10-12: Under Armour #2 (Westfield, Ind.)

July 20-22: Peach Splash (Atlanta)

July 23-25: Under Armour Nationals (Atlanta)

2022s (Team rosters TBD)

Abby Hughes, Glenwood; Aniah Wayne, Omaha Central; Ava Ward, Lincoln Southwest; Ava White, Papillion-La Vista; Bella Keaton, Fremont; Brynlee Arnold, Glenwood; Ellie Fehringer, Omaha Westside; Emily Sutter, Elkhorn South; Grace Huntwork, Gretna; Gwen Stocker, Millard West; Kaitlyn Hanna, Omaha Westside; Kara Lang, Papillion-La Vista South; Madelyn Gaughen, North Bend; Megan Belt, Millard South; Sarah Shepard, Fremont; Sydney Jelinek, Norris; Brennan Jacobs, Yutan; Lexi Knott, Elkhorn; Sydney Youngclaus, Millard South; Sophia Haas, West Point Guardian Angels; Libby Landgren, Hastings St. Cecilia; *Cora Olson, Millard South; Jenna Hopp, Glenwood; *Lexi Finkenbiner, Millard North; *Mya Babbitt, Millard South.

* Class of 2023

Schedule:

April 6-7: Nebraska Shootout (Omaha)

April 26-28: Under Armour #1 Spooky Nook (Manheim, Penn.)

May 18-19: UAA or USJN (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Showcase (Omaha)

June 8-9: All Iowa Attack (Ames, Iowa)

July 6-8: Mill City Invitational (Minneapolis)

July 10-12: Under Armour #2 (Westfield, Ind.)

July 23-25: Under Armour Nationals (Atlanta)

Sign up for daily headlines from NEPrepZone

Get a daily roundup of game recaps, player features and more in your inbox.

Cornhusker Shooting Stars

CSS Bison

Sydney Golladay, Fremont; Olivia Hollenbeck, Lincoln Christian; Nyayongah Gony, Lincoln High; Whitney Brown, Grand Island Northwest; Charlie Bovaird, Lincoln East; Kate Dillsaver, Lincoln Southwest; Taylor Searcey, Lincoln East; Shane Suttles, Grand Island Northwest; Nyayein Koang, Lincoln High; Addy Esquivel, Grand Island Northwest; Hanah Benedict, Seward.

Schedule:

April 26-28: Adidas Gauntlet (Dallas)

May 17-19: USJN CSS/Eclipse (Kansas City, Kan.)

May 31-June 2: Minnesota Stars (Minneapolis)

June 14-16: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

June 21-23: LSF Grand Opening Basketball (Lincoln)

July 5-8: Run 4 Roses (Louisville, Ky.)

July 10-12: Adidas Gauntlet (Indianapolis)

July 20-22: Adidas Mid America Shootout (Minneapolis)

July 23-25: Adidas Gauntlet (Atlanta)

Hoffman Hoops Academy

HHA 17U

Aubrey Brazda, Bellevue West; Brenna Rief, West Point Guardian Angels; Jamie Twomey, Weeping Water; Makayla Baughman, Blair; Paetyn Florell, Elmwood-Murdock; Reba Wilson, Weeping Water; Sydney Anderson, Elmwood-Murdock.

HHA 9th/10th

Chloe Adams, Platteview; Jenna Mullendor, Bellevue West; Kate Cogswell, Gretna; Kiera Brack, Weeping Water; Lexi Bacon, Elmwood-Murdock, Maelee Beacom, Bennington; Natania French, Weeping Water.

Nebraska Lasers

17U National Gold

Skylar Kreifels, Lincoln East; Morgan Maly, Crete; Mackenzie Toomey, Lincoln Southeast; Molly Davis, Yutan; Taryn Tracy, Norris; Emerson Barada, Lincoln Southwest; Delaney Roberts, Lincoln East; Ellie Allen, Crete.

Schedule:

April 6-7: Midwest Madness (Omaha)

April 27-28: Be the Best (Ames, Iowa)

May 25-27: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

July 5-8: USJN Premier Showcase (Indianapolis)

July 10-13: Battle of the Boro (Louisville, Ky.)

July 20-22: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

July 23-25: Battle of the Best (Ames, Iowa)

17U National Purple

Gracie Luebbe, Columbus; Brynna Bruxellas, Falls City; Hailey Sandfort, Johnson-Brock; Ivye Meyer, Nebraska City Lourdes; Brooke Lindquist, Lincoln East; Grace Fahleson, Lincoln Lutheran; Jordan Koehler, Johnson-Brock; Leah Jurgens, Lincoln Lutheran; Elaina Madison, Nebraska City.

Schedule:

May 25-27: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 27-29: Dakota Showcase (Sioux Falls, S.D.)

July 6-9 or July 10-11: Simply the Best (Ames, Iowa or Omaha)

July 21-22: Reign the Plains (Wichita, Kan.)

July 24-26: Mountain Madness (Denver)

16U National Gold

Alexis Markowski, Lincoln Pius X; Olivia Kugler, Lincoln East; Jillian Aschoff, Lincoln Pius X; Skylar Pieper, Lincoln Southwest; Makylee Ailes, Lincoln Christian; Katie Carpenter, Lincoln Southwest; Grace Cave, Weeping Water; Brianna Stai, Norris; Cami Small, Elkhorn South; Katharine Hamburger, Hastings St. Cecilia; Lexi Mach, Crete.

Schedule:

April 6-7: Midwest Madness (Omaha)

April 27-28: Be the Best (Ames, Iowa)

May 17-19: Great Plains challenge USJN (Kansas City, Mo.)

May 25-27: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

July 5-8: USJN Premier Showcase (Indianapolis)

July 10-13: Battle of the Boro (Louisville, Ky.)

July 20-22: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

July 23-25: Battle of the Best (Ames, Iowa)

16U Regional Purple

Felicity Suelter, Lincoln Pius X; Halle Hueser, Lincoln Christian; Haley Peterson, Lincoln East; Briley Hill, Lincoln East; Ella Laessig, Lincoln East; Camryn Beckmann, Lincoln Southwest; Saylor Schaefer, Lincoln North Star; Ashlynn Sehi, Malcolm; Jenna Wiltfong, Lincoln Christian.

Schedule:

June 14-16: MAYB Tournament (Lincoln)

June 22-23: Creighton Team Camp (Omaha) or June 28-30: MAYB (Omaha)

July 5-7: Dakota Challenge (Sioux Falls, S.D.)

July 12-14: Miss Basketball Showcase (Kearney)

15U National Gold

Audrey Sandfort, Johnson-Brock; Emerson Crist, Lincoln Pius X; Olivia Tollefsen, Lincoln Southwest; Lily Vollertsen, Syracuse; Trumyne Lee, Lincoln Southwest; McKenna Rathbun, Lincoln Southwest; Shanae Bergt, Lincoln Lutheran; Taryn Ling, Lincoln Southwest; Katelynn Oxley, Lincoln East.

Schedule:

May 25-27: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 14-16: MAYB (Lincoln)

July 6-8: Simply the Best (Ames, Iowa)

July 20-22: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

July 23-25: Battle of the Best (Ames, Iowa)

Omaha Sports Academy

17U Platinum Gauntlet

Peyton Barrett, Weeping Water; Libby Baumert, Nebraska City Lourdes; Jenna Bohaty, Millard West; Olivia Boudreau, Papillion-La Vista; Asia Bryant, Millard North; Elle Danley, Millard North; Kennedy Darner, Millard West; Avery Kallman, Gretna; Kylie Morrison, Logan-Magnolia; Emily Richards, Papillion-La Vista South.

Schedule:

April 6-7: AIA Midwest Madness (Ames, Iowa)

April 26-28: Adidas Gauntlet (Dallas)

May 17-19: Midwest Spring Showcase (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle of the Border (Kansas City, Mo.)

July 6-8: Simply the Best (Ames, Iowa)

July 10-12: Adidas Gauntlet (Indianapolis)

July 20-21: Atlanta Peach Splash (Atlanta)

July 23-25: Adidas Guantlet (Atlanta)

17U Silver Gauntlet

Haley DeBuse, Millard North; Taylor Finkenbiner, Millard North; Anna Fitzgerald, Papillion-La Vista; Abby Krehbiel, Omaha Marian; Alyana Kustka, Cornerstone Christian; Emily Lansman, Papillion-La Vista; Tate Norblade, Papillion-La Vista South; Brynn Sargent, Papillion-La Vista; Olivia Silva, Bellevue East; Addy Stalzer, Millard North; Sydney Woods, Millard North.

Schedule:

April 6-7: AIA Midwest Madness (Ames, Iowa)

April 26-28: Adidas Gauntlet (Dallas)

May 17-19: Midwest Spring Showcase, (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle of the Boarder (Kansas City, Mo.)

July 6-8: Simply the Best (Ames, Iowa)

July 10-12: Adidas Gauntlet (Indianapolis)

July 20-21: Atlanta Peach Splash (Atlanta)

July 23-25: Adidas Guantlet (Atlanta)

16U National

Kailey Jones, AHST; Brooklynn Kottich, Papillion-La Vista;  Ally Kuhl, Platteview; Evan Mejia, Omaha Burke; Makenna Pearson, Oakland-Craig; McKenna Phillips, Millard North; Nicole Rodriguez, Omaha Northwest; Haeleigh Witte, Elkhorn.

Schedule:

April 6-7: AIA Midwest Madness (Ames, Iowa)

April 13-14: AIA Spring Tune Up (Ames, Iowa)

April 26-28: Minnesota Fury Spring Showdown (Minneapolis)

May 17-19: Midwest Spring Showcase (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle of the Border (Kansas City, Mo.)

July 5-9: Chicago Summer Jam (Chicago)

July 20-22: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

15U Gauntlet

Megan Chambers, Millard North; Taylor Drent, Sioux City East; Avery Heilig, Bellevue East; Riley Jensen, Bellevue East; Livi Kraft, Papillion-La Vista; Reilly Palmer, Elkhorn; Caitlyn Ryan, Papillion-La Vista; Emma Salker, Sargeant Bluff; Claire Williams, Omaha Central. 

Schedule:

April 6-7: AIA Midwest Madness (Ames, Iowa)

April 26-28: Adidas Gauntlet (Dallas)

May 17-19: Midwest Spring Showcase, (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle of the Boarder (Kansas City, Mo.)

July 6-8: Simply the Best (Ames, Iowa)

July 10-12: Adidas Gauntlet (Indianapolis)

July 20-21: Atlanta Peach Splash (Atlanta)

July 23-25: Adidas Guantlet (Atlanta)

15U National

McKenna Blankman, Papillion-La Vista South; Caitlyn Conover, Bellevue East; Jaylin Gaston, Louisville; Grace Hoffman, Millard West; Jetta Hoffner, Millard West; Emmy Holl, Millard West; Emma Krause, Millard West; Dani Peterson, Millard West; Gillian Simmons, Millard North; Darian Winkelbauer, Omaha Burke.

Schedule:

April 6-7: AIA Midwest Madness (Ames, Iowa)

April 13-14: AIA Spring Tune Up (Ames, Iowa)

April 26-28: Minnesota Fury Spring Showdown (Minneapolis)

May 17-19: Midwest Spring Showcase (Kansas City, Mo.)

May 24-26: Midwest Basketball Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle of the Border (Kansas City, Mo.)

July 5-9: Chicago Summer Jam (Chicago)

July 20-22: North Tartan Meltdown (Minneapolis)

Team Factory

National 2020

Nicole Avila-Ambrosi, Millard North; Jaiden Albright, Gretna; Delaney Esterling, Council Bluffs Lewis Central; Celia Hacker, Omaha Marian; Aanaya Harris, Omaha Burke; Aryannah Harrison, Omaha Marian; Hailey Ingram, Omaha Burke; Jasmine McGinnis-Taylor, Omaha Westside; Taryn Wharton, Bellevue West; Kaysia Woods, Lincoln High.

Schedule:

April 13-14: Border War (Tulsa, Okla.)

April 26-28: Windy City Classic (Milwaukee, Wisc.)

May 17-19: Take the Title (Pleasant Prairie, Wisc.)

May 24-26: Midwest Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle at the Border (Kansas City, Mo.)

July 6-8: Mill City Invite (Minneapolis)

July 10-12: Battle of the Boro (Louisville, Ky.)

July 21-23: Tartan Meltdown (Minneapolis)

July 24-25: Battle of the Best (Ames, Iowa)

National 2022

Macy Bryant, Fremont; Chloe Cloud, Grand Island Central Catholic; Bailey Kissinger, Hastings St. Cecilia; Mya Larson, Fremont; Taylor McCabe, Fremont; Rylie Rice, Grand Island Central Catholic; Freddie Wallace, Lincoln Southwest; Brooklyn Wrice, Papillion-La Vista.

Schedule:

April 13-14: Border War (Tulsa, Okla.)

April 26-28: Windy City Classic (Milwaukee, Wisc.)

May 17-19: Take the Title (Pleasant Prairie, Wisc.)

May 24-26: Midwest Showcase (Omaha)

June 1-2: Battle at the Border (Kansas City, Mo.)

July 6-8: Mill City Invite (Minneapolis)

July 10-12: Battle of the Boro (Louisville, Ky.)

July 21-23: Tartan Meltdown (Minneapolis)

July 24-25: Battle of the Best (Ames, Iowa) ​

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.