High school sports schedule and notables as published in The World-Herald on March 27.

* * *

Schedule

Track

Columbus Invitational (boys only), Saturday at Pawnee Park

Omaha Bryan Invitational, noon Friday

Gary Dubbs Ram Relays, 9:30 a.m. Saturday at Ralston

Omaha Westside Invitational, 11 a.m. Saturday

Chieftain Invitational, 3 p.m. Tuesday at Bellevue East

Golf

Alex Shivee Memorial (Papillion-La Vista) Invitational, 9 a.m. Tuesday at Eagle Hills

Chieftain Invitational, 9 a.m. Wednesday at Tregaron

Baseball

Papillion-La Vista South at Kearney, 4 p.m. Thursday (DH). First home games for the Bearcats’ new team.

Top performances

BASEBALL

Zach Colbert, Papillion-La Vista: Struck out 11 in a win over Omaha North.

Kyler Randazzo, Elkhorn: Had three RBIs in a win over Lincoln Northeast.

Braden Olson, Omaha Concordia: Struck out 11 in a win over Fort Calhoun.

Quinn Mason, Gretna: Struck out eight in three innings in a victory over Omaha Concordia.

Owen Woodard, Bellevue West: Struck out 11 in a win over Omaha Bryan.

Spencer Barry, Millard South: Drove in four in a win over Lincoln High.

Noah Olson, Omaha Burke: Had three RBIs in a win over Lincoln Southeast.

Andrew Holloway, Bellevue East: Drove in three in a win over Omaha North.

Nick Adkins, Platteview: Drove in two and got the pitching win against Bennington.

Zane Harris, Ralston: Homered and drove in four in a win over Branched Oak.

Jaxon Henderson, Omaha Westside: Had the winning RBI and picked up the pitching win against Elkhorn South.

Gage Allen, Bellevue West: Pitched a shutout against Omaha Central.

Kyler Essink, Bennington: Scored four runs in a win over Fort Calhoun.

Dylan Kroeger, Omaha Northwest: Got the complete-game win over Omaha Bryan.

TRACK AND FIELD

Kevin Shubert, Millard North: Took the season lead in the boys shot put with a personal- record 61-2 ¾ at Millard North’s Ron Park Relays.

Lauren Meyer, Syracuse: Leads the state’s girls in the long jump (17-7 3⁄4) and triple jump (35-6 3⁄4).

Kalynn Meyer, Superior: Returning gold medalist in the girls shot put and discus opened her season at the Fairbury Invitational with state-leading marks of 43-6 ¾ and 154-5, respectively.

SOCCER

Madison Smith, Omaha Duchesne: Opened the season with hat tricks in two games.

GIRLS BASKETBALL

Akili Felici, Siarra Roberts and Emma Mullendore, Bellevue West: Felici averaged 17.2 points (379 total) and Roberts 14.5 (320). Felici was 49 of 62 at the line for .791 and Mullendore had 72 assists for a 3.4 per-game average.

Additional all-state honorable mentions

BOYS

Class C-1 — Auburn: Josh Lambert, Daniel Frary, C.J. Hughes, Brody Darnell

Class D-2 — Randolph: Carter Schnoor, Keaton Backhaus.

Girls

Class A — Bellevue West: Siarra Roberts, Taryn Wharton, Emma Mullendore.

Class B — Beatrice: Carley Leners, Addison Barnard, Makenzie Hatcliff.

Class C-1 — Falls City: Hannah Kirkendall, Hannah Clary, Brynna Bruxellas.