High school sports schedule and notables as published in The World-Herald on Jan. 4.

* * *

Schedule

BOYS BASKETBALL

Metro Conference final, Om. Central vs. Om. Burke, 5:15 p.m. Thursday

Gretna at Platteview, 7:30 p.m. Friday

Omaha Creighton Prep at Millard South, 7:15 p.m. Saturday

GIRLS BASKETBALL

Metro Conference final, Millard South vs. Omaha Westside, 3:30 p.m. Thursday at Ralston Arena

Lincoln Northeast at Lincoln East, 5:45 p.m. Friday

Gretna at Platteview, 7:30 p.m. Friday

Lincoln Pius X at Millard North, 3:30 p.m. Saturday

WRESTLING

Kearney at Lincoln East, 7 p.m. Thursday (in school auditorium)

High Plains Invitational at Central Community College, Columbus, Friday-Saturday

Millard West Invitational, Saturday

SWIMMING

Larry Hill Ram Relays, Saturday at Ralston

Notables

BOYS BASKETBALL

Donovan Williams, Lincoln North Star: Had a career-best 42 points in an overtime win over Fremont.

Nick Ferrarini, Millard North: Had a career-high 33 points against Elkhorn South.

Chucky Hepburn, Bellevue West: Freshman scored 40 points against Omaha Westside, also taking four charges and making three assists.

Keyshawn Jenkins, Lincoln High: Had 15 points and eight rebounds in a win over Lincoln Southwest.

Kyle Perry, Millard South: Had 36 points against Omaha North.

Kanon Koster, Kearney: Led the Bearcats to their final GNAC holiday tournament title with games of 29 points and 10 rebounds against Scottsbluff and 28 points against Norfolk.

Luke Kluver, Norfolk: Scored 18 of his 26 points in the Kearney loss in the final period.

Grant Frickenstein, Fremont Bergan: Had 17 points against Mead and 20 against Howells-Dodge as the Knights won their holiday tournament.

Nate Neil and Trestian Siemering, Cozad: Neil had eight 3s and 26 points and Siemering six 3s and 25 points in an 83-50 win over Ord.

GIRLS BASKETBALL

Dariauna Lewis, Omaha North: She finished with 28 points, 20 rebounds and three steals in a 60-48 win over Elkhorn South.

Sierra Kile, Conestoga: Scored 32 points in an overtime win against Weeping Water.

Quinesha Lockett, Omaha Benson: Had a double-double with 27 points and 16 rebounds against Omaha South.

Camryn Opfer, Seward: Had 24 points against Columbus.

SWIMMING

Alana Palmer, Lincoln Southwest: Won the 50 and 100 in a dual against Omaha Marian.

WRESTLING

Cody Fielder, Fremont: Beat the second-ranked wrestler in his weight class in the 120-pound final of the Tom Dineen Invitational at Omaha Creighton Prep.

Reporter - High school sports

Stu is The World-Herald's lead writer for high school sports and for golf. Follow him on Twitter @stuOWH. Phone: 402-444-1041.

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.