The Iowa High School Athletic Association released its football schedules for the 2016 and 2017 regular seasons Friday.

In January, the IHSAA assigned all of its teams to football districts for the next two seasons. Schools were then asked to submit schools they would prefer to play in their nondistrict games, and the IHSAA did its best to accommodate them.

In Class 4-A, schools were assigned four nondistrict games to go with five district games. In the other five classes, all of the western Iowa schools are in eight-team districts, so they were each given two nondistrict opponents to go with seven district games.

Here are the 2016 schedules for schools in The World-Herald’s western Iowa coverage area. The 2017 schedules are nearly the same, except for the sites being changed.

Class 4-A

CB Abraham Lincoln

08/26: Glenwood

09/02: CB Lewis Central

09/09: at CB Thomas Jefferson

09/16: at Sioux City North

09/23: Ames

09/30: at Ankeny Centennial

10/07: at WDM Dowling

10/14: Sioux City West

10/21: Des Moines Lincoln

CB Thomas Jefferson

08/26: at Denison-Schleswig

09/02: at Glenwood

09/09: CB Abraham Lincoln

09/16: Sioux City West

09/23: at Des Moines North

09/30: Ankeny

10/07: Urbandale

10/14: at CB Lewis Central

10/21: at Des Moines Hoover

CB Lewis Central

08/26: Harlan

09/02: at CB Abraham Lincoln

09/09: Sioux City North

09/15: at Sioux City East

09/23: at Urbandale

09/30: Des Moines Hoover

10/07: at Ankeny

10/14: CB Thomas Jefferson

10/21: Des Moines North

Sioux City East

08/26: at Sioux City Heelan

09/02: at Sergeant Bluff-Luton

09/09: Sioux City West

09/15: CB Lewis Central

09/22: at Sioux City North

09/30: Waukee

10/07: at Des Moines Roosevelt

10/13: Des Moines East

10/21: at Johnston

Sioux City North

08/26: at Sioux City West

09/01: Fort Dodge

09/09: at CB Lewis Central

09/16: CB Abraham Lincoln

09/22: Sioux City East

09/30: at Des Moines East

10/07: Johnston

10/14: Des Moines Roosevelt

10/21: at Waukee

Sioux City West

08/26: Sioux City North

09/02: Des Moines North

09/09: at Sioux City East

09/16: at CB Thomas Jefferson

09/23: WDM Dowling

09/30: at Ames

10/06: Des Moines Lincoln

10/14: at CB Abraham Lincoln

10/21: Ankeny Centennial

* * *

Class 3-A

Atlantic

08/26: Clarinda

09/02: at Shenandoah

09/09: Denison-Schleswig

09/16: at Winterset

09/23: at Creston/O-M

09/30: Glenwood

10/07: at ADM

10/14: Carroll

10/21: at Harlan

Carroll

08/26: at South Central Calhoun

09/02: Sioux City Heelan

09/09: at Glenwood

09/16: ADM

09/23: Winterset

09/30: at Harlan

10/07: Denison-Schleswig

10/14: at Atlantic

10/21: Creston/O-M

Creston/O-M

08/26: Boone

09/02: at Clarinda

09/09: Harlan

09/16: at Denison-Schleswig

09/23: Atlantic

09/30: at Winterset

10/07: at Glenwood

10/14: ADM

10/21: at Carroll

Denison-Schleswig

08/26: CB Thomas Jefferson

09/02: at East Sac County

09/09: at Atlantic

09/16: Creston/O-M

09/23: at Glenwood

09/30: ADM

10/07: at Carroll

10/14: Harlan

10/21: Winterset

Glenwood

08/26: CB Abraham Lincoln

09/01: at CB Thomas Jefferson

09/08: at Carroll

09/15: Harlan

09/22: at Denison-Schleswig

09/29: Atlantic

10/06: at Creston/O-M

10/13: Winterset

10/20: ADM

Harlan

08/26: at CB Lewis Central

09/02: Greene County

09/09: at Creston/O-M

09/16: Glenwood

09/23: at ADM

09/30: Carroll

10/07: Winterset

10/14: at Denison-Schleswig

10/21: Atlantic

Sergeant Bluff-Luton

08/26: at MOC-Floyd Valley

09/02: Sioux City East

09/09: at Sioux City Heelan

09/16: LeMars

09/23: at Spencer

09/30: Algona

10/07: at Humboldt

10/14: Spirit Lake

10/21: at Storm Lake

Sioux City Heelan

08/26: Sioux City East

09/02: at Carroll

09/09: Sergeant Bluff-Luton

09/16: at Storm Lake

09/23: at LeMars

09/30: Spencer

10/07: at Algona

10/14: Humboldt

10/21: Spirit Lake

* * *

Class 2-A

Carroll Kuemper

08/26: Greene County

09/02: at CB St. Albert

09/09: Shenandoah

09/16: at Clarinda

09/23: at Underwood

09/30: South Central Calhoun

10/07: at Red Oak

10/14: East Sac County

10/21: at Southeast Valley

Clarinda

08/26: at Atlantic

09/02: Creston/O-M

09/09: at Underwood

09/16: Carroll Kuemper

09/23: at South Central Calhoun

09/30: Red Oak

10/07: at East Sac County

10/14: Southeast Valley

10/21: at Shenandoah

Red Oak

08/26: Southwest Valley

09/02: at Treynor

09/09: East Sac County

09/16: at Southeast Valley

09/23: Shenandoah

09/30: at Clarinda

10/07: Carroll Kuemper

10/14: at South Central Calhoun

10/21: Underwood

Shenandoah

08/26: at AHSTW

09/02: Atlantic

09/09: at Carroll Kuemper

09/16: South Central Calhoun

09/23: at Red Oak

09/30: East Sac County

10/07: Southeast Valley

10/14: at Underwood

10/21: Clarinda

Underwood

08/26: Treynor

09/02: at Logan-Magnolia

09/09: Clarinda

09/16: at East Sac County

09/23: Carroll Kuemper

09/30: at Southeast Valley

10/07: at South Central Calhoun

10/14: Shenandoah

10/21: at Red Oak

* * *

Class 1-A

AHSTW

08/26: Shenandoah

09/02: Lawton-Bronson

09/09: at Tri-Center

09/16: Guthrie Center/Adair-Casey

09/23: at Treynor

09/30: at IKM-Manning

10/07: OA-BCIG

10/14: at Logan-Magnolia

10/21: Missouri Valley

IKM-Manning

08/26: East Sac County

09/02: at South Central Calhoun

09/09: at OA-BCIG

09/16: Logan-Magnolia

09/23: at Missouri Valley

09/30: AHSTW

10/07: at Guthrie Center/Adair-Casey

10/14: Treynor

10/21: Tri-Center

Logan-Magnolia

08/26: at CB St. Albert

09/02: Underwood

09/09: Treynor

09/16: at IKM-Manning

09/23: at OA-BCIG

09/30: Tri-Center

10/07: at Missouri Valley

10/14: AHSTW

10/21: at Guthrie Center/Adair-Casey

Missouri Valley

08/26: Griswold

09/02: at Maple Valley-Anthon-Oto

09/09: at Guthrie Center/Adair-Casey

09/16: Treynor

09/23: IKM-Manning

09/30: at OA-BCIG

10/07: Logan-Magnolia

10/14: at Tri-Center

10/21: at AHSTW

OA-BCIG

08/26: Westwood

09/02: at Ridge View

09/09: IKM-Manning

09/16: at Tri-Center

09/23: Logan-Magnolia

09/30: Missouri Valley

10/07: at AHSTW

10/14: Guthrie Center/Adair-Casey

10/21: at Treynor

Treynor

08/26: at Underwood

09/02: Red Oak

09/09: at Logan-Magnolia

09/16: at Missouri Valley

09/23: AHSTW

09/30: Guthrie Center/Adair-Casey

10/07: at Tri-Center

10/14: at IKM-Manning

10/21: OA-BCIG

Tri-Center

08/26: Maple Valley-Anthon-Oto

09/02: at Riverside

09/09: AHSTW

09/16: OA-BCIG

09/23: at Guthrie Center/Adair-Casey

09/30: at Logan-Magnolia

10/07: Treynor

10/14: Missouri Valley

10/21: at IKM-Manning

* * *

Class A

CB St. Albert

08/26: Logan-Magnolia

09/02: Carroll Kuemper

09/09: at Nodaway Valley

09/16: Southeast Warren

09/23: at Earlham

09/30: Martensdale-St. Marys

10/07: at Southwest Valley

10/14: at Riverside

10/21: Griswold

Griswold

08/26: at Missouri Valley

09/02: West Monona

09/09: Riverside

09/16: at Southwest Valley

09/23: at Nodaway Valley

09/30: Southeast Warren

10/07: at Earlham

10/14: Martensdale-St. Marys

10/21: at CB St. Albert

Maple Valley-Anthon-Oto

08/26: at Tri-Center

09/02: Missouri Valley

09/09: at Westwood

09/16: at West Monona

09/23: Le Mars Gehlen

09/30: at Woodbury Central

10/07: West Sioux

10/14: Akron-Westfield

10/21: at Lawton-Bronson

Nodaway Valley

08/26: at Mount Ayr

09/02: Interstate 35

09/09: CB St. Albert

09/16: at Riverside

09/23: Griswold

09/30: Southwest Valley

10/07: at Southeast Warren

10/14: Earlham

10/21: at Martensdale-St. Marys

Riverside

08/26: at West Monona

09/02: Tri-Center

09/09: at Griswold

09/16: Nodaway Valley

09/23: at Southeast Warren

09/30: Earlham

10/07: at Martensdale-St. Marys

10/14: CB St. Albert

10/21: Southwest Valley

Southwest Valley

08/26: at Red Oak

09/02: Mount Ayr

09/09: at Earlham

09/16: Griswold

09/23: at Martensdale-St. Marys

09/30: at Nodaway Valley

10/07: CB St. Albert

10/14: Southeast Warren

10/21: at Riverside

West Monona

08/26: Riverside

09/02: at Griswold

09/09: Le Mars Gehlen

09/16: Maple Valley-Anthon-Oto

09/23: at West Sioux

09/30: at Akron-Westfield

10/07: Lawton-Bronson

10/14: Westwood

10/21: at Woodbury Central

* * *

Eight-Man

Ar-We-Va

08/26: at Remsen St. Mary’s

09/02: Clay Central-Everly

09/09: Charter Oak-Ute

09/16: at Coon Rapids-Bayard

09/23: West Harrison

09/30: at River Valley

10/07: Boyer Valley

10/14: at Glidden-Ralston

10/21: Audubon

Audubon

08/26: at Exira-EHK

09/02: CAM

09/09: Coon Rapids-Bayard

09/16: at West Harrison

09/23: River Valley

09/30: at Boyer Valley

10/07: Glidden-Ralston

10/14: at Charter Oak-Ute

10/21: at Ar-We-Va

Bedford

08/26: at Sidney

09/02: Exira-EHK

09/09: Mormon Trail

09/16: at Lamoni

09/23: Wayne

09/30: at Murray

10/07: East Union

10/14: at Lenox

10/21: Stanton

Boyer Valley

08/26: at Woodbine

09/02: Kingsley-Pierson

09/09: River Valley

09/16: at Charter Oak-Ute

09/23: at Glidden-Ralston

09/30: Audubon

10/07: at Ar-We-Va

10/14: Coon Rapids-Bayard

10/21: at West Harrison

CAM

08/26: Murray

09/02: at Audubon

09/09: Woodbine

09/16: at East Mills

09/23: Sidney

09/30: at Essex

10/07: Clarinda Academy

10/14: at Exira-EHK

10/21: Fremont-Mills

Charter Oak-Ute

08/26: at Clay Central-Everly

09/02: Remsen St. Mary’s

09/09: at Ar-We-Va

09/16: Boyer Valley

09/23: at Coon Rapids-Bayard

09/30: Glidden-Ralston

10/07: at West Harrison

10/14: Audubon

10/21: at River Valley

Clarinda Academy

08/26: at Lamoni

09/02: Mormon Trail

09/09: Essex

09/16: at Woodbine

09/23: at Exira-EHK

09/30: Fremont-Mills

10/07: at CAM

10/14: East Mills

10/21: at Sidney

Coon Rapids-Bayard

08/26: at Newell-Fonda

09/02: Colo-Nesco

09/09: at Audubon

09/16: Ar-We-Va

09/23: Charter Oak-Ute

09/30: at West Harrison

10/07: River Valley

10/14: at Boyer Valley

10/21: Glidden-Ralston

East Mills

08/26: at Stanton

09/02: East Union

09/09: at Fremont-Mills

09/16: CAM

09/23: Woodbine

09/30: at Sidney

10/07: Essex

10/14: at Clarinda Academy

10/21: Exira-EHK

Essex

08/26: at East Union

09/02: Lenox

09/09: at Clarinda Academy

09/16: Exira-EHK

09/23: at Fremont-Mills

09/30: CAM

10/07: at East Mills

10/14: Sidney

10/21: Woodbine

Exira-EHK

08/26: Audubon

09/02: at Bedford

09/09: Sidney

09/16: at Essex

09/23: Clarinda Academy

09/30: at Woodbine

10/07: at Fremont-Mills

10/14: CAM

10/21: at East Mills

Fremont-Mills

08/26: at Lenox

09/02: Stanton

09/09: East Mills

09/16: at Sidney

09/23: Essex

09/30: at Clarinda Academy

10/07: Exira-EHK

10/14: at Woodbine

10/21: at CAM

Glidden-Ralston

08/26: at Gr.-Terril/Ruthven-Ayrshire

09/02: Newell-Fonda

09/09: West Harrison

09/16: at River Valley

09/23: Boyer Valley

09/30: at Charter Oak-Ute

10/07: at Audubon

10/14: Ar-We-Va

10/21: at Coon Rapids-Bayard

Lenox

08/26: Fremont-Mills

09/02: at Essex

09/09: Wayne

09/16: at Murray

09/23: East Union

09/30: at Mormon Trail

10/07: at Stanton

10/14: Bedford

10/21: at Lamoni

Sidney

08/26: Bedford

09/02: at West Harrison

09/09: at Exira-EHK

09/16: Fremont-Mills

09/23: at CAM

09/30: East Mills

10/07: Woodbine

10/14: at Essex

10/21: Clarinda Academy

Stanton

08/26: East Mills

09/02: at Fremont-Mills

09/09: Lamoni

09/16: at Wayne

09/23: Murray

09/30: at East Union

10/07: Lenox

10/14: at Mormon Trail

10/21: at Bedford

West Harrison

08/26: at Siouxland Christian-Whiting

09/02: Sidney

09/09: at Glidden-Ralston

09/16: Audubon

09/23: at Ar-We-Va

09/30: Coon Rapids-Bayard

10/07: Charter Oak-Ute

10/14: at River Valley

10/21: Boyer Valley

Woodbine

08/26: Boyer Valley

09/02: Siouxland Christian-Whiting

09/09: at CAM

09/16: Clarinda Academy

09/23: at East Mills

09/30: Exira-EHK

10/07: at Sidney

10/14: Fremont-Mills

10/21: at Essex

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Please keep it clean, turn off CAPS LOCK and don't threaten anyone. Be truthful, nice and proactive. And share with us - we love to hear eyewitness accounts.

You must be a digital subscriber to view this article.