Class B football shrinking to 23 teams in 2018; Class A up to 32

Gretna and Elkhorn South are both moving up to Class A for at least the next two football seasons.

Class A football the next two years will include 32 teams, with Class B shrinking from 32 to 23.

The NSAA released the 2018 and 2019 football- only classifications Monday. It’s the first time football is using enrollment-based cutoffs and counting only the boys in grades 9, 10 and 11 on the last Friday of September.

Three schools in 11-man are opting down a class and will be ineligible for the playoffs in 2018 and again in 2019 unless their enrollment returns under the cutoff for that class. South Sioux City is dropping from Class A to Class B, which is where the Cardinals have been the past two seasons. Conestoga and Louisville are dropping from Class C-1 to Class C-2.

District assignments are expected to be released later this week.

The new classifications (i-ineligble for the playoffs in 2018):

Class A (425 boys and above)

Six districts, four with five teams and two with six; top two from each advance to state plus four wild cards:

Grand Island 1,069, Omaha South 1,060, Millard West 963, Omaha Central 940, Millard North 940, Millard South 892, Lincoln North Star 817, Omaha North 797, Lincoln Southeast 796, Lincoln East 785, Lincoln Southwest 765, Omaha Creighton Prep 764, Omaha Bryan 763, Omaha Westside 759, Lincoln High 757, Omaha Burke 748, Papillion-La Vista 686, Omaha Northwest 651, Papillion-La Vista South 648, Lincoln Northeast 646, Bellevue West 635, Fremont 621, Kearney 582, Omaha Benson 578, Bellevue East 548, Elkhorn South 500, Norfolk 496, Gretna 487, Elkhorn 471, Lincoln Pius X 456, Columbus 452, North Platte 445.

Class B (160-424)

Four districts, one with five teams and three with six; district winners and 12 wild cards advance to state:

i-South Sioux City 446, Ralston 421, Hastings 406, Scottsbluff 387, Lexington 360, Omaha Skutt 291, Grand Island Northwest 281, Blair 280, Norris 267, Beatrice 266, Schuyler 245, Waverly 237, Bennington 237, Gering 235, Crete 230, Plattsmouth 228, Omaha Gross (plus Bellevue Cornerstone) 192, McCook 183, Seward 182, Omaha Roncalli 181, Elkhorn Mount Michael 180, Alliance 179, York 173.

Class C-1 (70-159)

Seven districts with six teams; district winners and nine wild cards advance to state:

Platteview 157, Nebraska City 156, Aurora 153, Sidney 150, Holdrege 138, Wahoo 136, Omaha Concordia (plus Omaha Street School) 126, Wayne 122, Boys Town 119, Douglas County West 118, Columbus Lakeview 113, Adams Central 113, Cozad 110, West Point-Beemer 107, Gothenburg 104, Falls City 103, Ashland-Greenwood 101, Ogallala 101, Logan View/Scribner-Snyder 100, O’Neill 96, Auburn 95, Fairbury 93, Chadron 92, Central City 92, Columbus Scotus 90, Raymond Central 89, Wahoo Neumann 88, Broken Bow 87, Fort Calhoun 86, Pierce 86, Arlington 82, Boone Central/Newman Grove 81, Minden 80, Mitchell 77, Lincoln Christian 77, Kearney Catholic 74, Milford 73, Ord 73, Valentine 70, Chase County 70, Lincoln Lutheran 70, Fillmore Central 70.

Class C-2 (69 and below)

Seven districts, three with five teams and four with six; district winners and nine wild cards advance to state:

i-Conestoga 89, i-Louisville 78, Syracuse 69, Gordon-Rushville 69, Norfolk Catholic 69, St. Paul 68, Hershey 68, North Bend 67, David City Aquinas 67, David City 66, Johnson County 66, Malcolm 65, Grand Island Central Catholic 65, Wood River 65, Twin River 64, Tekamah-Herman 63, Gibbon 63, Doniphan-Trumbull 61, Centura 60, Bridgeport 60, Shelby-Rising City 58, Wilber-Clatonia 57, Centennial 55, Ponca 54, Battle Creek 53, Sutton 53, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 53, Oakland Craig 52, Southern Valley 52, Yutan 51, Sandy Creek 51, Stanton 49, Hartington Cedar Catholic 49, Freeman 48, Superior 48, Crofton 46, Hastings St. Cecilia 44, Fremont Bergan 41, North Platte St. Patrick’s 36.

Eight Man-1

Ten districts, three with five teams and seven with six; district winners and 22 wild cards advance to state:

i-Winnebago 71, i-Madison 68, i-Ravenna 60, i-Kimball 55, Hemingford 54, i-Wakefield 54, i-Perkins County 51, Cambridge 49, i-Palmyra 48, Morrill 48, Ainsworth 47, Elmwood-Murdock 47, Norfolk Lutheran 47, Osceola/High Plains 47, Omaha Brownell Talbot 46, Bayard 46, Wisner-Pilger 46, Thayer Central 46, West Point Guardian Angels 46, Arcadia/Loup City 46, South Loup 46, Omaha Nation 45, Neligh-Oakdale 45, Sutherland 45, Bruning-Davenport/Shickley 45, Exeter-Milligan/Friend 45, Tri County 44, Amherst 44, HTRS 44, Laurel-Concord-Coleridge 43, Weeping Water 42, Southern 42, Cross County 42, Creighton 42, Howells-Dodge 42, Nebraska Christian 42, Heartland 42, Alma 42, Nebraska Lutheran 42, Burwell 41, Palmer 41, Niobrara/Verdigre 41, Fullerton 40, Southwest 40, Boyd County 39, Shelton 39, Arapahoe 38, West Holt 37, Hitchcock County 37, Elm Creek 36, Homer 36, Dundy County-Stratton 36, North Central 36, East Butler 34, Elkhorn Valley 34, Ansley/Litchfield 34, Nebraska City Lourdes 34.

Eight Man-2

Nine districts, two with five teams and seven with six; district winners and 23 wild cards advance to state:

i-Franklin 39, Hartington-Newcastle 33, Clearwater/Orchard 33, Overton 32, Pleasanton 32, Elwood 31, Meridian 31, Bertrand 31, Garden County 31, Omaha Christian 30, Pawnee City 29, Kenesaw 29, Paxton 29, Twin Loup 29, Maxwell 28, Plainview 28, Allen 28, Bloomfield 28, Emerson-Hubbard 28, Sandhills/Thedford 28, Clarkson/Leigh 28, Cedar Bluffs 27, Pender 27, Axtell 27, Anselmo-Merna 27, Wauneta-Palisade 27, Leyton/Banner County 27, Blue Hill 26, Johnson-Brock 26, Randolph 25, Diller-Odell 25, Central Valley 25, Brady 25, Chambers/Wheeler Central/Ewing 25, Mullen 24, Wausa 23, Loomis 23, Medicine Valley 23, Riverside 23, Osmond 22, Mead 22, Winside 22, Lincoln Parkview 22, Elgin/Pope John 22, Humphrey St. Francis 21, Lawrence-Nelson 20, Wallace 20, Wynot 19, Stuart 19, Giltner 18, Falls City Sacred Heart 18, O’Neill St. Mary’s 17.

Six Man

Six districts, five with five teams and one with six. All 16 qualifiers chosen on the NSAA wild-card point system:

Walthill 47, Harvard 40, i-Humphrey/Lindsay Holy Family 34, i-McPherson County/Stapleton 30, Maywood/Hayes Center 31, Wilcox-Hildreth 29, McCool Junction 27, Deshler 27, Minatare 27, Crawford 25, Creek Valley 24, Grand Island Heartland Lutheran 23, Eustis-Farnam 22, Silver Lake 22, Hyannis 22, Santee 22, Sterling 21, Dorchester 21, Lewiston 21, Cody-Kilgore 19, Potter-Dix 19, Hay Springs 19, Sumner-Eddyville-Miller 18, Hampton 16, South Platte 13, Elba 13, Spalding Academy 12, Red Cloud 11, St. Edward 11, Arthur County 9, Sioux County 8.

Reporter - High school sports

Stu is The World-Herald's lead writer for high school sports and for golf. Follow him on Twitter @stuOWH. Phone: 402-444-1041.

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.