Check out Nebraska's American Legion baseball results for Friday, July 19, as published in The World-Herald.

* * *

Seniors

CLASS A

Area 1 at Seymour Smith

DJs Dugout Chieftains 12, Ortho Nebraska Antlers 0: Ty Chudamelka threw five shutout innings for DJ’s Dugout East (Bellevue East).

KB Building Services 8, Omaha Bryan Post 339 0, 5 inn.: Cole Payton went 2 for 3 with two triples and four RBIs for KB Building Services (Omaha Westside).

Papio Pinnacle Bank 11, Millard Sox Black 6: Gage Ingram picked up the win, while Nick Barnett and Cameron Boone both homered for Papio Pinnacle Bank (Papillion-La Vista).

Area 2 at Millard South

Roof-Tech Wildcats 11, Pyramid Roofing Vikings 3: Xander Hay struck out six in five innings of work to get the win for Roof Tech (Millard West).

DC Electric Thunderbirds 4, Five Points Bank White Jays 3: Gage Allen allowed two earned runs over 5 ⅔ innings and Cam Madsen, Caden Eby and Jack Sullivan each had two hits for DC Electric Thunderbirds (Bellevue West).

52s Patriots 4, Four Aces Kwik Stop Eagles 3

Area 3 at Brown Park

Jordan’s Studio Packers 4, Medicine Man Pharmacy SkyHawks 3: Evan Bespoyasny hit a walk-off triple for Jordan’s Studio (Omaha South).

Woodhouse Post 211 Storm Navy 9, Mack Bros. Huskies 5: Trevor Winterstein led Woodhouse Navy (Elkhorn South) with a double and two hits.

SOS Heating & Cooling Rams 8, C&H Construction Bulldogs 3

Area 4 at Papillion-La Vista South

Big Fred’s Mustangs 9, Woodhouse Post 211 Storm Gold 4: Owen Sutherland and Zach Johnson had three hits each, and Matt Goetzmann and Nathan Vermaas each drove in two for the Mustangs (Millard North).

Five Points Bank Blue Jays 9, Millard Sox Gold 1: CJ Wolfe pitched six innings to pick up the win for Five Points Bank (Creighton Prep).

Amerilawn Titans 5, DiGiorgios Cougars 0: Jackson Horn and Bodi Wallar both tripled to back the three-hitter pitched by Jack Bland for Amerilawn (Papio South).

Area 5 at Sherman Field (Lincoln)

JC Brager Knights 5, Judds Bros Rockets 4

Anderson Ford Navigators 9, Sampson Construction Links 0

Bye - Union Bank Thunderbolts.

Area 6 at Columbus

Fremont First State Bank 7, Norfolk 1

Gretna 7, Grand Island Home Federal 4

Empire Netting & Fence 11, Columbus 2: Thatcher Kozal and Sawyer Schroder each homered and combined for four RBIs to lead Empire Netting & Fence (Waverly).

Area 7 at North Platte

Kearney Runza 1, Westco Zephyrs 0

North Platte First National 11, Lexington Pinnacle Bank 3

Bye — Hastings Five Points Bank.

CLASS B

Area 1 at Nebraska City

Auburn 8, Plattsmouth 2

Beatrice 10, Falls City 0

Hickman 8, Lincoln Christian 0

(Nebraska City, bye).

Area 2 at Springfield

Wahoo 4, Ashland 0

Schwisow Construction 10, EMN Post 157 2: Christian Edwards and Tyler Wendt had two hits apiece for Schwisow Construction (Lincoln Lutheran).

Omaha Concordia 10, Waverly 4

(Springfield, bye).

Area 3 at Blair

Kelly Ryan Equipment Company 13, West Point 1: Chase McKay recorded three hits to lead Kelly Ryan (Omaha Roncalli), while Dalton Bargo finished with four RBIs.

ETC Knights 11, Arlington 2: Matt Brichacek had two hits, including a grand slam for the ETC Knights (Elkhorn Mount Michael). Matthew Draper added two hits and three RBIs.

Bennington Post 266 8, Fort Calhoun 4: Nick Bohn tossed ten strikeouts to earn the win for Bennington Post 266 (Bennington).

(Blair, bye).

Area 4 at York

Crete 10, Schuyler 2

Aurora 5, Seward 4

York Cornerstone 14, Fairbury 4: AJ Beins and Wyatt Cast each had two hits for York Cornerstone (York).

(Valparaiso, bye).

Area 5 at O’Neill

Columbus Lakeview 6, O’Neill 3

Wakefield 8, Central City 2

(Wakefield, bye).

Area 6 at Cozad

McCook 8, Holdrege 2

Minden 10, Gothenburg 6

Doniphan-Trumbull 12, Cozad 8

Area 7 at Ogallala

Chadron 9, Sidney 7

Gering 15, Ogallala 3

(Alliance, bye).

CLASS C

Area 1 at Hartington

Crofton 6, Ponca 5

Creighton 16, Laurel-Concord 5

Hartington 8, Randolph 0

Area 2 at Wisner

Hooper-Scribner 9, Neligh 0

Pender 8, Wisner-Pilger-Beemer-Dodge-Howells 0

Area 3 at North Bend

Syracuse 15, Malcolm 7

S.O.S. 6, North Bend 2

Area 4 at Wilber

Geneva 7, Utica-Beaver Crossing 2

Adams-Sterling 14, Tecumseh 4

Wilber 4, Wymore 0 (BDS, bye).

Area 5 at Boelus

Wood River 8, PWG 3

St. Paul 3, Sutton 2

(DCB, bye).

Area 6 at Ravenna

Ord 13, Overton 10

Alma 10, Elwood-Eustis 0

Twin River 10, Ravenna 2

Area 7 at Valentine​

Albion 10, Bridgeport 0

Valentine 17, Plainview 0

Commenting is limited to Omaha World-Herald subscribers. To sign up, click here.

If you're already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.